Gospodarstwo Agroturystyczne "NA MROCZKU"
Danuta Wypchło
Mostki 51, 63-507 Kobyla Góra
tel. (62) 731 65 72
kom. 665 734 690
Atrakcje w regionie:
.: Ostrzeszów
Miasto leżące w województwie wielkopolskim, ok. 25 km. na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Siedziba powiatu ostrzeszowskiego. Liczy około 15 tys. mieszkańców.
Będąc w Ostrzeszowie warto także zobaczyć:
  • Pałac w Antoninie ok. 12 km.
  • Grabów nad Prosną ok.17 km.
  • Kępno ok. 17 km.
  • Kościół w Bralinie ok. 25 km.
- Historia -

Ostrzeszów został założony jako gród o charakterze obronnym na granicy ze Śląskiem, zlokalizowany na ważnym szlaku handlowym. W XIII wieku był osadą na szlaku prowadzącym z Wielkopolski do Śląska. Wzmiankowany w 1283 roku jako miasto królewskie. Od XV wieku był stolicą powiatu w województwie sieradzkim, a także ośrodkiem królewszczyzn.
Dynamiczny rozwój Ostrzeszowa nastąpił w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. W tym okresie wzniesiono mury i zamek obronny. Po najeździe szwedzkim miasto podupadło, jednak dzięki rozwojowi przemysłu w XIX wieku zyskało na znaczeniu.
W czasie II wojny światowej utworzono obóz, w którym przebywało ponad 125 tysięcy. więźniów polskich i alianckich.
- Zabytki -

  • Rynek z ratuszem
    W centrum miasta znajduje się nieduży czworoboczny Rynek o 7 wlotach ulicznych. Pośrodku stoi ratusz wybudowany w XIX wieku, obecnie Muzeum Regionalne.
  • Ostrzeszów Baszta
    Zamek zotał wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku, na sztucznie usypanym wzniesieniu, przez Kazimierza Wielkiego. Nieszczęśliwie zniszczony w czasie najazdu szwedzkiego został częściowo odbudowany i do końca XVIII wieku służył jako siedziba sądu. Obecnie baszta, odrestaurowana w latach siedemdziesiątych, jest punktem widokowym.
  • Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
    Kościół i klasztor pobernardyński został pobudowany w latach 1680-1740 na miejscu wcześniejszego, drewnianego obiektu spalonego w czasie najazdu szwedzkiego. Wewnątrz na ścianach widoczne są herby rodów , które były fundatorami klasztoru i kościoła. Obok zabudowań znajduje się kaplica św. Tadeusza Judy z XVIII obrazem patrona w barokowym ołtarzyku.
  • Kościół farny
    Późnogotycki kościół farny powstały w połowie XIV wieku. Na ścianach znajdują się freski fundowane przez ostrzeszowskich mieszczan od XIV do XIX wieku.
  • Kościół Chrystusa Króla